Sf.Grigorie

Sfântul Grigorie Decapolitul

Născut la Irinopolis, oraş în Decapolia Asiei Mici, în anul 780, Sfântul Grigorie a primit aleasă educaţie creştinească, arătându-se încă din pruncie înfrumuseţat cu credinţă, curăţie şi înfrânare.

Primind binecuvântarea unui episcop îmbunătăţit al Decapoliei, s-a retras într-o mănăstire unde petrecea în rugăciune, post, ascultare şi smerenie, deprinzând toate tainicele fapte bune ale nevoinţei.

Plin de zel pentru apărarea dreptei credinţe împotriva ereziei iconoclaste, a urmat voii Domnului, călătorind la Efes, în ostrovul Priconisului, la Constantinopol, propovăduind tuturor cinstirea sfintelor icoane. “Toată latura Decapoliei, Asia, Tesalia, Roma sunt martorii minunilor şi a vieţuirii sale îngereşti“.

Împodobindu-se cu toate virtuţile creştineşti, a fost socotit vrednic să primească Taina Preoţiei, mai apoi retrăgându-se la Mănăstirea Sfinţilor Serghie şi Vah din Constantinopol, unde a adormit întru Domnul la 20 noiembrie 842.

Mare făcător de minuni în timpul vieţii, dar şi după moarte, a primit darul tămăduirii neputinţelor sufleteşti şi trupeşti, mai ales a epilepsiei şi duhurilor necurate, chiar şi untdelemnul ce arde în candelele de la racla sa având puteri tămăduitoare.

Sfintele sale moaşte, întregi şi binemirositoare, se păstrează încă din 1497 în biserica Mănăstrii Bistriţa-Vâlcea, fiind izvor de tămăduirii celor ce aleargă cu credinţă către ele.

 

Citiți mai departe despre Sf. Grigorie Decapolitul:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile necesare sunt marcate *

Poți folosi aceste etichete HTML și atribute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>